Portal_background_image

معاون استاندار مركزي و فرماندار ساوه: مشاركت مردم و همكاري بين بخشي مهم ترين راهكار عبور از بحران كم آبي است

معاون استاندار و فر ماندار ساوه گفت: مشارکت مردم و همکاری بین بخشی در سطوح مختلف حاکمیتی با اجرای سیاستهای تاثیرگذار در حوزه مصرف بهینه، مهمترین راهکار برای عبور از بحران کم آبی در کشور است.

محمد بهاروند در جلسه شورای حفاظت از آب شهرستان ساوه عنوان کرد: در دوران تنش آبی یکدیگر را متهم نکنیم و با هماهنگی بین بخشی در چارچوب قوانین و مقررات به منظور مدیریت در مصرف منابع آبی گامی موثر برداریم.و میبایست به گونه ای سیاستگذاری کرد تا علاوه بر تامین نیاز شهر به آب شرب در حوزه صنعت و کشاورزی نیز بحران موجود را مدیریت کنیم.

وی افزود: به همان میزان که تامین مصارف شرب اصلیترین اولویت در مواقع بحران منابع آبی است، تامین آب کشاورزی و صنعت هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اعمال محدودیت آب در این دو حوزه هم در تولیدات غذایی و صنعتی و هم در کاهش نرخ اشتغال تاثیرمیگذارد.

فرماندار ساوه گفت :باید از بی برنامگی در مصرف منابع آبی پرهیز کرد و صرفه جویی و مصرف صحیح از آب را الگو قرار داد و اضافه کرد: اصلاح الگوی کشت با توجه به تنگناها و محدودیتهایی منابع آبی بسیار حائز اهمیت است و باید در قالب یک برنامه ریزی مدون و کار آموزشی و ترویجی از سوی جهادکشاورزی و متولیان امور آب به کشاورزان آموزش داده شود که در دوران بحران آبی به سمت کشت چه نوع از محصولاتی روی بیاورند.

فرماندار ساوه تاکید کرد: باید از کشت محصولات با نیاز آبی بالا به صورت جدی پرهیز کرد و کشت محصولات با نیاز آبی کمتر را جایگزین قرار داد تا ضمن مدیریت در مصرف بهینه منابع آبی بستر حفظ اشتغال در حوزه کشاورزی را نیز فراهم کنیم.

وی برخروج کامل مزارع و باغات از آبیاری به شیوه سنتی را تاکید کرد و افزود: با اعطای تسهیلات دولتی و ترغیب کشاورزان به سمت اجرای روشهای نوین آبیاری زمینه بهره برداری صحیح از منابع آبی در حوزه کشاورزی را فرهنگ سازی کنیم.

بهاروند در خصوص فعالیت چاههای غیرمجاز نیز گفت: با استفاده از تمامی ظرفیتهای قانونی و سازمانی و نیز دستگاه قضایی و با همکاری بخشداریها و دهیاریها باید مانع از فعالیت چاههای غیرمجاز شد تا از کاهش منابع آبهای زیرزمینی جلوگیری بعمل آید.

وی با یادآوری ساوه به عنوان کم بارشترین نقطه استان مرکزی عنوان افزود:در سایه همکاری همه مسئولان و مدیریت و برنامه ریزی بعمل آمده خوشبختانه حجم منابع آبی ذخیره شده در سد الغدیر به دلیل لایروبیهای صورت گرفته و روانسازی جریان آب در بالادست سد، در وضعیت تقریبا قابل قبولی قرار دارد و با صرفه جویی حدودا 10 درصدی در مصرف آب، بحران تامین مصارف شرب نخواهیم داشت.

بهارونددر پایان اظهار کرد: با اجرایی کردن راهکارهای مطرح شده در جلسات شورای حفاظت از منابع آب باید در پایان هر سال به طور کارشناسنانه بررسی کرد که به چه میزان در مصرف منابع آبی صرفهجویی شده است تا بتوان برای سال آینده برنامهریزی دقیقتری با برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت ارائه داد و اجرایی کرد


دسته بندی

روابط عمومی فرمانداری ساوه


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها