Portal_background_image

مجتمع آبرساني كوهپايه ساوه 2500 خانوار را بهره مند مي كند

ساوه - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستائی استان مرکزی گفت: طرح مجتمع آبرسانی کوهپایه چنار در مرحله نخست 2 هزار و 500 خانوار روستاهای شمال غربی این شهرستان را از نعمت آب شرب بهره مند می کند.

به گزارش ایرنا، «یوسف عرفانی نسب» عصر پنجشنبه همراه با فرماندار ساوه در بازدید از طرح آبرسانی مجتمع کوهپایه چنار، اظهار داشت: این مجتمع آبرسانی در صورت تکمیل نهایی و انجام طرح توسعه، 15 روستا را با سه هزار و 500 خانوار دارای آب شرب سالم و بهداشتی خواهد کرد.
وی گفت: برای تامین آب این مجتمع، 2 حلقه چاه دستگاهی حفر و تاسیسات برقی مورد نیاز نیز ایجاد شده است.
به گفته این مسئول، عملیات ساخت خطوط انتقال این طرح نیز آغاز شده و با استفاده از توان 2 پیمانکار تاکنون 21 کیلومتر از آن اجرا شده و 9 کیلومتر باقیمانده نیز تا پایان اردیبهشت سال آینده به بهره ‌برداری می رسد.
عرفانی نسب گفت: این طرح دارای سه مرحله است که در هر مرحله پنج روستا را از نعمت آب شرب بهره‌ مند خواهد کرد.
وی افزود: در مرحله نخست که در تابستان سال آینده به بهره‌ برداری خواهد رسید، آب شرب روستاهای سقانلیق، نورعلی بیگ، چنار، نیوشت و اکبرآباد تامین می شود.
مدیرعامل شرکت آبفا استان مرکزی گفت: از محل اعتبارات مجتمع کوهپایه چنار، تاکنون سه باب مخزن با ظرفیت یک ‌هزار متر مکعب ساخته شده است و تا پایان طرح نیز یک هزار و 360 متر مکعب ظرفیت مخزنی دیگر ساخته خواهد شد.
وی گفت: به محض تامین اعتبارات مورد نیاز، خط انتقال و مخازن بعدی نیز برای این پروژه ساخته خواهد شد.
بنا بر اعلام این مسئول، برای تکمیل نهایی طرح آبرسانی مجتمع کوهپایه چنار، ایجاد 30 کیلومتر شبکه توزیع در درون روستاهای یولاق، دینارآباد، قلعک، چرمک، چنار و باغ شاهی نیاز است اما شبکه های توزیع در روستاهای سیلیجرد، نورعلی بیگ و سقانلیق و نیوشت، اکنون تکمیل شده است.
عرفانی نسب گفت: همچنین هشت ایستگاه پمپاژ برای این پروژه باید ساخته شود که تاکنون عملیات اجرایی 2 مورد از این ایستگاه ها انجام شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی گفت: تاکنون از محل اعتبارات مجتمع آبرسانی کوهپایه 51 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است و برای تکمیل نهایی این طرح بر اساس برآوردهای انجام شده و با لحاظ کردن نرخ تورم و افزایش قیمت اقلام مورد نیاز به اعتباری حدود 130 تا 150 میلیارد ریال نیاز است.
وی همچنین با اشاره به بازدید از تصفیه خانه ساوه در محل سد الغدیر واقع در 30 کیلومتری غرب این شهر، گفت: این تصفیه‌خانه در مرحله نخست ظرفیت آبدهی 575 متر مربع در ثانیه را دارد و در مرحله دوم نیز به همین میزان ظرفیت برای آن پیش ‌بینی شده است.
به گفته عرفانی نسب، این تصفیه‌خانه اکنون توان تأمین 300 لیتر در ثانیه آب برای شهر ساوه را دارد و در فصل تابستان این ظرفیت تا 600 لیتر بر ثانیه هم قابل افزایش است.
وی گفت: برای ساخت مرحله دوم این تصفیه‌خانه، مطالعات لازم و جانمایی انجام شده و در انتظار تخصیص اعتبار برای آغاز عملیات عمرانی آن هستیم.
وی گفت: در تصفیه خانه ساوه سیستم متعارف فعال است که روزانه عملیات ازن و کلرزنی آب را انجام می دهد تا بوی نامطبوع، میکروب، ویروس و جلبک های احتمالی موجود در آب را از بین رفته و شهروندان از آبی سالم بهره مند شوند.
عرفانی نسب افزود: در حاشیه این تصفیه خانه یک مخزن ذخیره پنج هزار متر مکعبی برای مواقع ضروری ساخته شده و خط انتقالی که آب تصفیه خانه را به شهر ساوه منتقل می کند نیز حدود 27 کیلومتر طول دارد.
معاون استاندار مرکزی و فرماندار ویژه شهرستان ساوه نیز، گفت: مسئولان شهرستان و استان مرکزی تلاش می کنند که با توجه به واقع شدن ساوه در اقلیم کم بارش و خشک، آب شرب مناسب و با کیفیت را برای شهروندان تامین نمایند.
«علی میرزایی» اظهار داشت: پروژه ساخت مجتمع آبرسانی کوهپایه چنار که 15 روستا را در ناحیه شمال و شمال غربی شهرستان ساوه از نعمت آب شرب بهره مند می کند، از طرح‌های مهم آبرسانی استان محسوب می‌شود و تلاش می‌ شود که در کمترین زمان آن را به بهره برداری برسانیم.
وی همچنین مساعدت شرکت های آبفای روستایی و شهری استان مرکزی در اجرای طرح های آبرسانی شهرستان ساوه را مثبت ارزیابی کرد.
فرماندار ساوه همچنین با اشاره به طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه، اظهار داشت: با اتمام این طرح، مردم شهر ساوه از آبی با کیفیت و مناسب بهره مند خواهند شد.
میرزائی همچنین ذخیره آب سد الغدیر ساوه را با توجه به بارش های چند ماه اخیر، مناسب ارزیابی کرد و در عین حال از شهروندان خواست باتوجه به اینکه به زودی روزهای گرم در ساوه آغاز می شود، مانند همیشه در مصرف آب صرفه جویی کنند.


دسته بندی

روابط عمومی فرمانداری ساوه


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها