Portal_background_image

فرماندار: ساوه نيازمند ايجاد پژوهشكده تحقيقاتي و پژوهشي كشاورزي/ضرورت تجميع مراكز آموزش عالي غير انتفاعي

فرماندار ساوه خواستار ایجاد یک پژوهشکده تحقیقاتی و پژوهشی و پارک علم و فناوری در حوزه کشاورزی در این شهرستان شد.

علی میرزایی در جلسه هم‌اندیشی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ساوه با اشاره به انجام اقدامات اولیه به منظور استقرار پژوهشکده تحقیقاتی و پژوهشی و پارک علم و فناوری در حوزه کشاورزی در این شهرستان اظهار کرد: ساوه به دلیل مزیت بالا در تولیدات کشاورزی نیازمند ایجاد این مرکز تحقیقاتی است تا در کنار آن پارک‌های علم و فناوری شکل گرفته و منجر به برآوردن نیازهای کشاورزان در حوزه تحقیقاتی شود و  بسترسازی مناسبی برای احداث پایانه انار و جشنواره تولیدات کشاورزی خواهد شد.

وی گفت: برنامه توسعه کشت‌های سودمند مانند زعفران در کنار پسته و سایر ارقام در دستور کار است و تأسیس پژوهشکده تحقیقات کمک شایانی می‌کند.

وی در ادامه گفت: در شهرستان ساوه ۱۲ هزار و ۲۲۲ دانشجو در ۱۷ مرکز دانشگاهی تحصیل می‌کنند که ۵۷ درصد دانشجویان را آقایان و مابقی را بانوان تشکیل می‌دهد. بیشترین دانشجویان بالغ بر  ۳۲ درصد در دانشگاه آزاد و کمترین آن به میزان ۸ درصد در دانشگاه دولتی است.

معاون استاندار و فرماندار ساوه با اشاره به تحصیل 65 درصد دانشجویان بومی در این شهرستان گفت: این میزان در مقایسه با سال گذشته افزایش ۱۲ درصدی داشته است. بیشترین جمعیت دانشجویی ساوه در گروه تحصیلی فنی مهندسی و کمترین آن علوم پایه است.

وی گفت:  متاسفانه در ساوه مانند سایر نقاط کشور به دلیل توسعه کمی دانشگاه‌ها آمار دانشجویان به شدت کاهش یافته که منجر به زیان‌ده شدن مراکز دانشگاهی شده است.

میرزایی خواستار تجمیع مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی شامل رشته‌ها، دانشجو، تجهیزات و‌ پرهیز از جزیره‌ای عمل کردن، شد و افزود: به دلیل افزایش رشد جمعیتی، در تامین زیرساخت‌های آموزش و پرورش با چالش مواجه هستیم. استعداد بالای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌طلبد تا زیرساخت‌های مناسبی در حوزه آموزش فراهم شود.

وی گفت: اکنون قبولی در دانشگاه ملاک نیست بلکه نوع رشته و دانشگاه اهمیت زیادی دارد، از این رو باید مراکز آموزش عالی و موسسات غیرانتفاعی تجمیع شود و این مسأله درخواست ساوه است.  

وی با اشاره به اینکه ساوه از جمله شهرهایی است که بیمارستان دولتی بعد از انقلاب در آن احداث نشده است، افزود: تخصیص بودجه ملی برای احداث پردیس دانشکده علوم پزشکی در حوزه آموزشی ضروری است.

فرماندار ساوه از کمیسیون آموزش به عنوان یکی از کمیسیون‌های موثر مجلس یاد کرد و افزود: نبود انگیزه بین معلمان حق‌التدریس به دلیل معوقات پرداختی مشکل بزرگ این شهرستان است. به دلیل اینکه ساوه بالاترین آمار معلمان حق‌التدریس را دارد از مشکلات خاصی برخوردار است.

وی در ادامه گفت: با وجود استعدادهای بالای دانش‌آموزان ساوجی، هنرستان دخترانه در ساوه وجود ندارد، در صورتی که یکی از زیرساخت‌های اشاعه هنرآموزی و تقویت مهارت ایجاد هنرستان دخترانه است.


دسته بندی

روابط عمومی فرمانداری ساوه


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها