Portal_background_image

صيانت از منابع آبي زيرزميني در ساوه ضروري است

معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه گفت: وضعیت منابع زیرزمینی دشت ساوه با وجود بارش های موثر امسال بهبود یافته اما، صیانت از این منابع و مصرف بهینه از آن ضروری است.

«علی میرزایی» روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان  افزود:  ایران در سال های اخیر با بحران کم بارشی مواجه بود  و در این بین مناطقی مانند شهرستان ساوه که آب و هوایی نیمه خشک دارند آسیب های بیشتری دیدند و می طلبد که صرفه جویی در مصرف و مدیریت بهینه  منابع آبی سرلوحه کار قرار گیرد.

وی گفت: بارندگی های امسال سبب  تکمیل ظرفیت 278 میلیون متر معکبی سد الغدیر و سرریز آن شد و برخی از رودخانه های این منطقه نظیر  قره چای و مزلقان احیا شدند اما، نباید اینگونه تصور شود که  بحران کم آبی عبور کرده است.

وی اظهار داشت: در بخش های کشاورزی،‌ خانگی و صنعتی به خصوص در روزهای گرم تابستان امسال لازم است که از مصرف بی رویه آب جلوگیری شود و در این زمینه راهبردهای لازم از سوی دستگاه هایی مانند آبفای شهری و روستایی و همچنین جهاد کشاورزی با مشارکت و همکاری بهره برداران اعمال شود.

میرزایی، همچنین رعایت الگوی کشت و تولید ارقامی که نیاز آبی کمتری دارند را در این شهرستان مورد تاکید قرار داد و گفت: برخی کشت های آب بر در ساوه باید با انواع کم مصرف و پربازده تر جایگزین شود.

وی، همچنین توسعه سامانه های آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی و باغ های این شهرستان را راهکاری موثر در جلوگیری از هدررفت آب و استفاده بهینه از این نعمت الهی دانست و از جهاد کشاورزی درخواست کرد که توسعه شبکه های مذکور را با جدیت و با ارایه مشوق هایی به کشاورزان پیگیری کند.

در این نشست که شماری از کشاورزان و روستائیان نیز حضور داشتند مسایل خود را مانند قیمت بالای آب تخصیصی از سد الغدیر به کشاورزان و تامین آب برای روستاهایی که در سال های گذشته با وجود اتصال به شبکه سراسری توسط چاه نیازهایشان تامین می شد،‌ مطرح شد.

سد الغدیر و 29 حلقه چاه از منابع عمده تامین کننده نیازهای آب شرب شهر ساوه است و میانگین سرانه مصرف آب در این شهرستان در تابستان سال گذشته به 220 لیتر در شبانه روز رسید در حالیکه استاندار مصرف سرانه آب 150 لیتر می باشد.


دسته بندی

روابط عمومی فرمانداری ساوه


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها