Portal_background_image

اراضي ۱۲۰ هكتاري شهرك علوي تا سالها نياز مسكن ساوه را حل مي كند

ساوه - ایرنا - معاون امور عمرانی استانداری مرکزی گفت:‌ چنانچه مشکلات و موانع بر سر راه تخصیص زمین های واقع در شهرک علوی را برطرف کنیم، نیاز ساوه به مسکن تا چندین سال آینده برطرف خواهد شد.

 

به گزارش ایرنا «مهدی زند وکیلی» روز پنجشنبه در نشست شورای مسکن شهرستان ساوه که با حضور نماینده مردم این شهرستان در خانه ملت، فرماندار و جمعی از مدیران کل استان برگزار شد، به خبرنگاران گفت‌:‌ برای رفع مشکلات این اراضی لازم است همه دستگاههای مسئول مساعدت کنند و از بخشی نگری بپرهیزند تا نیاز اقشار محروم و عمدتا کارگر این شهرستان به مسکن برطرف شود.

وی در خصوص تعیین تکلیف اراضی بام ساوه که بخشی از آن در اختیار اداره اوقاف و امور خیریه قرار دارد، گفت: قرار است مشکلات این زمین ها نیز با هماهنگی دستگاههای مربوطه و همراهی اداره اوقاف بررسی و رفع شود.

به گفته او، ‌ عملیات اجرائی برای ایجاد شبکه های آب، برق و گاز در این اراضی با اهتمام دستگاههای خدمات رسان و تعیین پیمانکار انجام خواهد شد و متقاضیان فقط هزینه انشعاب ها را پرداخت خواهند کرد.

زند وکیلی گفت:‌ همچنین قرار بر این شد که اداره راه و شهرسازی نیز برای آماده سازی بخش دیگری از این اراضی اقدام کند.

معاون امور عمرانی استانداری مرکزی در مورد طرح اقدام ملی مسکن نیز گفت: این پروژه ها در ساوه جلوتر از سایر شهر های استان در حال اجرا هستند که حاصل همکاری و همدلی دستگاههای اجرائی است.

وی گفت:‌ اراضی بام ساوه به مساحت ۹۰ هکتار با همه کاربری های آموزشی، فرهنگی و فضای سبز متعلق به دولت است که برای ساخت مسکن اختصاص یافته و در صورت رفع مشکلات کنونی مشکل بسیاری از اقشار بدون خانه در این شهر برطرف خواهد شد.

وی اظهار داشت:‌ برای شهر ساوه سه پروژه در قالب یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی تعریف شده است و مجموع واجدین شرایط متقاضی طرح اقدام ملی این شهرستان نیز ۲ هزار و ۴۰۰ نفر می باشد.
زند وکیلی گفت:‌ در استان مرکزی بیشترین رشد جمعیت و نیاز به مسکن متعلق به شهر ساوه است و باید برای تامین نیاز شهروندان در سالهای آینده تدبیر لازم انجام شود.
وی تاکید کرد:‌ مسکن پیشران اقتصاد کشور محسوب می شود و یکی از دلایل رکود اقتصادی کم توجهی به این بخش است و حتی به میزان ۳۶ درصد از فعالیت صنایع و تولید نیز به این بخش وابسته است زیرا رکود در بخش مسکن به رکود در تولید منجر خواهد شد.  
معاون استاندار مرکزی گفت: هم طرح مسکن مهر و هم اقدام ملی در راستای قانون تامین و توزیع مسکن در کشور انجام می شود.
وی با اشاره به زلزله خیز بودن ساوه و حوزه مرکزی کشور، بر ضرورت استحکام بناها و مقاوم سازی آنها تاکید کرد و گفت:‌ مسکن ارزان، انبوه، مستحکم و زیبا برای اقشار مختلف باید ساخته شود.
معاون عمرانی استاندار مرکزی اظهار کرد: شهر ساوه از وجود مناطق حاشیه نشین زیادی رنج می برد و به همین دلیل در سالهای اخیر بیشترین اعتبارات بازآفرینی شهری استان مرکزی به این شهرستان اختصاص یافته است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت نیز گفت:‌ ساخت مسکن در ساوه به دلیل ماهیت صنعتی و حضور جمعیت زیادی از اقشار کارگر و خانواده های کم در این شهرستان اهمیت زیادی دارد.

حجت الاسلام «محمد سبزی» افزود: اگر به صورت قانونی و با مجوزهای لازم برای این اقشار مسکن مناسب ساخته نشود، نتیجه آن روی آوردن این افراد به ساخت و ساز در حواشی شهر و دامن زدن به سکونتگاههای غیررسمی خواهد بود که در سالهای گذشته شمار زیادی از مناطق حاشیه ای به دلیل کم توجهی نسبت به تامین مسکن خانوارها، به شهر الحاق شده اند.

وی از اینکه در ساوه پروانه ساخت فقط به متراژهای بیشتر از ۱۷۰ مترمربع داده می شود، انتقاد کرد و گفت:  یکی از راهکارهای حل معضل مسکن حذف این مصوبه است تا افرادی که زمین های با متراژ کمتر دارند به صورت قانونی بتوانند خانه خود را بسازند.

سبزی همچنین خواستار مساعدت اجرائیات شهرداری با خانواده های محرومی که در گذشته اقدام به ساخت خانه با متراژهای پایین کرده اند، ‌ شد و گفت: اهمال در سالهای گذشته سبب شده که اکنون حجم زیادی از پرونده ها در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری انباشته شود ولی پیشنهاد ما این است که اداره اجرائیات ملاحظه شرایط اقتصادی و معیشتی شهروندان را در اجرای احکام مدنظر قرار دهد.

نماینده مردم ساوه گفت: در این شهر زمین به اندازه کافی وجود دارد اما نیاز است که ساز و کار قانونی برای ساخت و ساز اعمال شود.

وی با قدردانی از روند مناسب اجرای طرح اقدام ملی مسکن در ساوه، گفت:‌ این طرح گامی موثر از سوی دولت است و می تواند تا حدی از مشکلات مسکن در ساوه کم کند اما برای رفع مشکلات در بلندمدت لازم است که همه ساله به تناسب افزایش جمعیت، زمین واگذار شود.  
حجت الاسلام سبزی همچنین در خصوص اراضی موقوفه‌ بام ساوه، گفت: اکنون مشکلات و نارضایتی هایی در زمینه تعیین تکلیف نشدن این اراضی وجود دارد و همه مسئولان و دستگاههای اجرائی باید برای رفع و رجوع این موانع همکاری کنند تا کمک شایانی به تامین مسکن نیازمندان در ساوه شود.

فرماندار ساوه نیز گفت: هدف از جلسه امروز رفع موانع و مشکلات زمین های موقوفه بام ساوه و همچنین اراضی ۱۲۰ هکتاری شهرک علوی برای اختصاص آنها به ساخت مسکن و تامین نیاز خانوارهای مستاجر شهر ساوه است.

«علی میرزایی» اظهار داشت:‌ طرح اقدام ملی مسکن از اقدامات موثر دولت در ساوه است که با حمایت های اداره راه و شهرسازی، شهرداری و سایر ارگان ها در قالب سه پروژه در حال اجرا است.
وی اظهار امیدواری کرد که با ساخت یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکن ملی در شهر ساوه، تا حد زیادی از موج روانی گرانی مسکن در این شهر جلوگیری و قیمت ها به حالت متعارف  معقول بازگردد.
فرماندار ساوه گفت:‌ در اراضی بام ساوه نیز افراد زیادی سند مالکیت دارند که در طرح تفصیلی شهر هم گنجانده شده است اما با برخی موانع از سوی دستگاههای اجرایی مواجه شده اند که امیدواریم با تصمیمات و مصوباتی که جلسه امروز به همراه داشت، برطرف شود.

شهر ساوه با حدود ۲۳۰ هزار نفر جمعیت دارای ۲ منطقه شهرداری و ۱۸ سکونتگاه غیررسمی است.


دسته بندی

روابط عمومی فرمانداری ساوه


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها